Hilton Prague Dvakrát Oceněn Jako Nejlepší Hotel Pro Obchodní Klientelu

This information originated in Czech.

September 29, 2011

PRAGUE - Hotel Hilton Prague s radostí oznamuje, že byl oceněn jako „Nejlepší hotel pro obchodní klientelu ve východní Evropě“ v Business Traveller Awards 2011 a „Nejlepší hotel pro obchodní klientelu v České republice“ v Business Destinations Travel Awards 2011.

Hilton Prague vyhrál obě ocenění, založené na výsledcích čtenářských anket prestižních časopisů Business Traveller Magazine a Business Destinations Magazine, již dva roky za sebou. Udělování cen Business Traveller Awards je více než 20 let předním oceněním v oblasti „business” cestování.

„Jsem velmi pyšný na opakovaný úspěch hotelu Hilton Prague v těchto oceněních. Kvalitní služby a naslouchání potřebám hostů je naším klíčovým faktorem k úspěchu a ocenění jsou skvělou odměnou za naše úsilí udržet služby hostům jedinečné a na vysoké úrovni. Také to ukazuje, že naše pozice na evropském trhu zůstává silná,” řekl Michael Specking, generální ředitel pražských hotelů Hilton.

Letos byl hotel Hilton Prague také zvolen čtenáři Travel Trade Gazette „Nejlepším hotelem v České republice,“ a to již počtvrté za sebou.

About Hilton Hotels & Resorts

For nearly a century, Hilton Hotels & Resorts has been proudly welcoming the world's travelers. With 575 hotels across six continents, Hilton Hotels & Resorts provides the foundation for memorable travel experiences and values to every guest who walks through its doors. As the flagship brand of Hilton, Hilton Hotels & Resorts continues to set the standard for hospitality, providing new product innovations and services to meet guests' evolving needs. Hilton Hotels & Resorts is a part of the award-winning Hilton Honors program. Hilton Honors members who book directly through preferred Hilton channels have access to instant benefits, including a flexible payment slider that allows members to choose nearly any combination of Points and money to book a stay, an exclusive member discount that can’t be found anywhere else, free standard Wi-Fi, and digital amenities like digital check-in with room selection and Digital Key (select locations), available exclusively through the industry-leading Hilton Honors mobile app. Begin your journey at www.hilton.com and learn more about the brand by visiting news.hilton.com or following us on Facebook, Twitter and Instagram.

About Hilton

Hilton (NYSE: HLT) is a leading global hospitality company, with a portfolio of 14 world-class brands comprising more than 5,300 properties with more than 863,000 rooms, in 106 countries and territories. Hilton is dedicated to fulfilling its mission to be the world’s most hospitable company by delivering exceptional experiences – every hotel, every guest, every time. The company's portfolio includes Hilton Hotels & Resorts, Waldorf Astoria Hotels & Resorts, Conrad Hotels & Resorts, Canopy by Hilton, Curio Collection by Hilton, DoubleTree by Hilton, Tapestry Collection by Hilton, Embassy Suites by Hilton, Hilton Garden Inn, Hampton by Hilton, Tru by Hilton, Homewood Suites by Hilton, Home2 Suites by Hilton and Hilton Grand Vacations. The company also manages an award-winning customer loyalty program, Hilton Honors. Hilton Honors members who book directly through preferred Hilton channels have access to instant benefits, including a flexible payment slider that allows members to choose exactly how many Points to combine with money, an exclusive member discount that can’t be found anywhere else, and free standard Wi-Fi. Visit newsroom.hilton.com for more information and connect with Hilton on Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram, and YouTube.