V Hotelu Hilton Prague Old Town Začal Thajský Kulinářský Festival

This information originated in Czech.

September 22, 2011

PRAGUE - Včera byl v hotelu Hilton Prague Old Town slavnostně otevřen Thajský kulinářský festival ve spolupráci s Velvyslanectvím Thajského království. Festival byl zahájen J.E. paní Krisanou Chandraprabha, velvyslankyní Thajského království v České republice, společně s Lucou Crocco, generálním ředitelem hotelu Hilton Prague Old Town. Zahájení se konalo v sále Dvořák Ballroom. Součástí otevření byla výstava prezentace thajské kuchyně a kulturní představeními.

Rauty Thajského kulinářského festivalu se konají do 30. září každý večer v restauraci Zinc hotelu Hilton Prague Old Town. Autentická thajská kuchyně je připravována hostující šéfkuchařkou Daruwanou Phiwkliang z Thajska, která přijela výhradně k této příležitosti. Hosté se mohou každý večer těšit na vystoupení tradičních thajských tanečnic.

Ukázky z menu:TOM YAAM GOONG – Pikantní krevetová polévka s citrónovou trávou
PHAD THAI – Smažené rýžové nudle po thajsku s krevetami
GAENG KHIEW WAAN GAI – Zelené kuřecí kari se siamským zeleným lilkem

Thajský raut je otevřen pro veřejnost denně od 18 hodin do 23 hodin od 21. září
do 30. září 2011. Hosté si mohou za cenu 950 Kč vychutnat neomezenou konzumaci tradičních předkrmů, hlavních jídel, příloh a dezertů z rautu, 1 thajské pivo nebo nealkoholický nápoj. Výstava je otevřena pouze 21. a 22. září a vstup je zdarma.

Jedinečný thajský nedělní brunch se bude konat 25. září od 12:30 hodin do 15 hodin
jako součást festivalu. Hosté se mohou těšit na neomezenou konzumaci thajských specialit a živou hudbu. K dispozici bude hlídaný dětský koutek s hračkami a Nintendem Wii. Cena je 990 Kč na osobu včetně neomezené konzumace rautu, místního vína, piva a nealkoholických nápojů. Děti do 10 let mají vstup zdarma, děti od 10 do 12 mají slevu 50%.

Pro rezervace volejte +420 221 822 300 nebo pište na email zinc@hilton.com.

About Hilton Hotels & Resorts

For nearly a century, Hilton Hotels & Resorts has been proudly welcoming the world's travelers. With 575 hotels across six continents, Hilton Hotels & Resorts provides the foundation for memorable travel experiences and values to every guest who walks through its doors. As the flagship brand of Hilton, Hilton Hotels & Resorts continues to set the standard for hospitality, providing new product innovations and services to meet guests' evolving needs. Hilton Hotels & Resorts is a part of the award-winning Hilton Honors program. Hilton Honors members who book directly through preferred Hilton channels have access to instant benefits, including a flexible payment slider that allows members to choose nearly any combination of Points and money to book a stay, an exclusive member discount that can’t be found anywhere else, free standard Wi-Fi, and digital amenities like digital check-in with room selection and Digital Key (select locations), available exclusively through the industry-leading Hilton Honors mobile app. Begin your journey at www.hilton.com and learn more about the brand by visiting news.hilton.com or following us on Facebook, Twitter and Instagram.

About Hilton

Hilton (NYSE: HLT) is a leading global hospitality company, with a portfolio of 14 world-class brands comprising more than 5,300 properties with more than 863,000 rooms, in 106 countries and territories. Hilton is dedicated to fulfilling its mission to be the world’s most hospitable company by delivering exceptional experiences – every hotel, every guest, every time. The company's portfolio includes Hilton Hotels & Resorts, Waldorf Astoria Hotels & Resorts, Conrad Hotels & Resorts, Canopy by Hilton, Curio Collection by Hilton, DoubleTree by Hilton, Tapestry Collection by Hilton, Embassy Suites by Hilton, Hilton Garden Inn, Hampton by Hilton, Tru by Hilton, Homewood Suites by Hilton, Home2 Suites by Hilton and Hilton Grand Vacations. The company also manages an award-winning customer loyalty program, Hilton Honors. Hilton Honors members who book directly through preferred Hilton channels have access to instant benefits, including a flexible payment slider that allows members to choose exactly how many Points to combine with money, an exclusive member discount that can’t be found anywhere else, and free standard Wi-Fi. Visit newsroom.hilton.com for more information and connect with Hilton on Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram, and YouTube.