Umění v oblacích v hotelu Hilton Prague

Výstava soch Marca Di Piazza a nabídka originálních koktejlů inspirovaných uměleckými díly

This information originated in Czech.

January 13, 2011

PRAHA, Česká Republika - Hilton Prague oznamuje, že v prostorách hotelu včetně střešního Cloud 9 sky bar & lounge  proběhne od 2. do 28. února 2011 výstava soch italského umělce Marca Di Piazza. Návštěvníci se mohou těšit na 11 železných a ocelových soch, které budou umístěny převážně v Cloud 9 a několik větších děl ve veřejných prostorách hotelu. V prostranství před vchodem do hotelu bude vystavena téměř třímetrová socha „Persone in Strada" (Lidé na cestě), „Movimento e Slancio" (Pohyb a animace) bude umístěno na terase s směřující k Vltavě a čtyřmetrové dílo „Fiamma" (Plamen), bude k vidění v hotelovém lobby.

Marco Di Piazza se narodil v roce 1961 a vystudoval umění a architekturu ve Florencii. V roce 1989 restauroval středověkou kapli v San Gimignanu a otevřel si zde ateliér a galerii, kde tvoří a vystavuje svá díla z kamene, bronzu a terakoty. Některá z jeho monumentálních mistrovských děl jsou zastoupena ve veřejných i soukromých sbírkách ve světě. Od roku 2003 přebývá také se svou rodinou v Bonnu, ale stále se vrací do San Gimignana, aby mohl pracovat na svých sochách.

Mnohokrát oceněný master bartender Cloud 9 Roman Uhlíř připravil speciální edici koktejlů inspirovanou jednotlivými sochami z výstavy, které budou po dobu konání akce v nabídce za 130 Kč za koktejl. Výběr zahrnuje:

Cloud 9 sky bar & lounge byl slavnostně otevřen 9. září 2008. Jeho návštěvníci mají možnost vychutnat si vynikající koktejly podle aktuálních trendů současného barmanství, živou lounge a chill out hudbu známých DJs od čtvrtku do soboty, i chutná delikátní jídla v porcích ideálních pro sdílení gurmánských zážitků s přáteli. Kompletně prosklený bar spolu s otevřenou terasou na střeše hotelu Hilton Prague nabízí hostům z výšky čtyřiceti metrů nad hladinou Vltavy jedinečný pohled na město, díky němuž se Cloud 9 může hrdě pyšnit označením první skutečný sky bar v Praze. Cloud 9 sky bar & lounge byl oceněn v rámci Czech Bar Awards jako „Nejlepší hotelový bar" v letech 2009 a 2010.

Výstava v Cloud 9 bude přístupní všem návštěvníkům od 2. února do 28. února 2011, pondělí - sobota  od 18 hod do 2 hod. Rezervace na tel. 224 842 999 či e-mailem na info@cloud9.cz.

About Hilton Hotels & Resorts

For nearly a century, Hilton Hotels & Resorts has been proudly welcoming the world's travelers. With 575 hotels across six continents, Hilton Hotels & Resorts provides the foundation for memorable travel experiences and values to every guest who walks through its doors. As the flagship brand of Hilton, Hilton Hotels & Resorts continues to set the standard for hospitality, providing new product innovations and services to meet guests' evolving needs. Hilton Hotels & Resorts is a part of the award-winning Hilton Honors program. Hilton Honors members who book directly through preferred Hilton channels have access to instant benefits, including a flexible payment slider that allows members to choose nearly any combination of Points and money to book a stay, an exclusive member discount that can’t be found anywhere else, free standard Wi-Fi, and digital amenities like digital check-in with room selection and Digital Key (select locations), available exclusively through the industry-leading Hilton Honors mobile app. Begin your journey at www.hilton.com and learn more about the brand by visiting news.hilton.com or following us on Facebook, Twitter and Instagram.

About Hilton

Hilton (NYSE: HLT) is a leading global hospitality company, with a portfolio of 14 world-class brands comprising more than 5,300 properties with more than 863,000 rooms, in 106 countries and territories. Hilton is dedicated to fulfilling its mission to be the world’s most hospitable company by delivering exceptional experiences – every hotel, every guest, every time. The company's portfolio includes Hilton Hotels & Resorts, Waldorf Astoria Hotels & Resorts, Conrad Hotels & Resorts, Canopy by Hilton, Curio Collection by Hilton, DoubleTree by Hilton, Tapestry Collection by Hilton, Embassy Suites by Hilton, Hilton Garden Inn, Hampton by Hilton, Tru by Hilton, Homewood Suites by Hilton, Home2 Suites by Hilton and Hilton Grand Vacations. The company also manages an award-winning customer loyalty program, Hilton Honors. Hilton Honors members who book directly through preferred Hilton channels have access to instant benefits, including a flexible payment slider that allows members to choose exactly how many Points to combine with money, an exclusive member discount that can’t be found anywhere else, and free standard Wi-Fi. Visit newsroom.hilton.com for more information and connect with Hilton on Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram, and YouTube.