Hilton Prague instaloval obrazovku s letovým informačním systémem

This information originated in Czech.

February 24, 2011

PRAHA, Ceska Republika - Hotel Hilton Prague instaloval obrazovku s letovým informačním systémem přímo v hotelové recepci. Je to jediný hotel v České republice, který poskytuje tuto službu. Systém je propojen s Letištěm Praha a zobrazuje důležité letové informace na LCD obrazovce, která hostům ukazuje detaily odletů a příletů během následujících dvou hodin, informace o odbavení, případné zpoždění a počasí v cílových destinacích. Tento systém umožňuje hostům hotelu Hilton Prague, z nichž většina využívá leteckou dopravu, komfortnější cestování a šetří jim čas díky neustálé aktualizaci informací před odjezdem z hotelu.

„Od zavedení systému jsme od našich hostů obdrželi spoustu pozitivních komentářů,“ uvedla Šárka Husáková, manažerka recepce Hilton Prague. „V hotelu Hilton Prague se neustále snažíme našim hostům poskytovat ty nejkvalitnější služby a předčit jejich očekávání. Zavedení tohoto systému je pro nás dalším krokem vpřed.“

S 791 pokoji je hotel Hilton Prague největším moderním hotelem v České republice. Nabízí 3 restaurace a 2 bary včetně střešního Cloud 9 sky bar & lounge s nádherným výhledem na město, dále také Cybex Health Club & Spa s krytým bazénem a squashovým kurtem. Hoteloví hosté mohou využít klubovou místnost Executive Lounge (v závislosti na typu pokoje) a moderní konferenční prostory s kongresovým sálem pro 1.500 hostů, společenským sálem Hilton Grand Ballroom pro 650 hostů a 33 multifunkčními zasedacími a banketními salonky. Hotel leží na pravém břehu řeky Vltavy, centrum města je vzdáleno jen několik minut chůze. Mezinárodní letiště Ruzyně se nachází 20 km od hotelu.

About Hilton Hotels & Resorts

For nearly a century, Hilton Hotels & Resorts has been proudly welcoming the world's travelers. With 575 hotels across six continents, Hilton Hotels & Resorts provides the foundation for memorable travel experiences and values to every guest who walks through its doors. As the flagship brand of Hilton, Hilton Hotels & Resorts continues to set the standard for hospitality, providing new product innovations and services to meet guests' evolving needs. Hilton Hotels & Resorts is a part of the award-winning Hilton Honors program. Hilton Honors members who book directly through preferred Hilton channels have access to instant benefits, including a flexible payment slider that allows members to choose nearly any combination of Points and money to book a stay, an exclusive member discount that can’t be found anywhere else, free standard Wi-Fi, and digital amenities like digital check-in with room selection and Digital Key (select locations), available exclusively through the industry-leading Hilton Honors mobile app. Begin your journey at www.hilton.com and learn more about the brand by visiting news.hilton.com or following us on Facebook, Twitter and Instagram.

About Hilton

Hilton (NYSE: HLT) is a leading global hospitality company, with a portfolio of 14 world-class brands comprising more than 5,300 properties with more than 863,000 rooms, in 106 countries and territories. Hilton is dedicated to fulfilling its mission to be the world’s most hospitable company by delivering exceptional experiences – every hotel, every guest, every time. The company's portfolio includes Hilton Hotels & Resorts, Waldorf Astoria Hotels & Resorts, Conrad Hotels & Resorts, Canopy by Hilton, Curio Collection by Hilton, DoubleTree by Hilton, Tapestry Collection by Hilton, Embassy Suites by Hilton, Hilton Garden Inn, Hampton by Hilton, Tru by Hilton, Homewood Suites by Hilton, Home2 Suites by Hilton and Hilton Grand Vacations. The company also manages an award-winning customer loyalty program, Hilton Honors. Hilton Honors members who book directly through preferred Hilton channels have access to instant benefits, including a flexible payment slider that allows members to choose exactly how many Points to combine with money, an exclusive member discount that can’t be found anywhere else, and free standard Wi-Fi. Visit newsroom.hilton.com for more information and connect with Hilton on Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram, and YouTube.